תסמונת טורט – יותר ממה שזה נשמע

מה אתה יודע על תסמונת טורט? שהוא גורם לאנשים לקלל באופן בלתי רצוני? אף על פי שזה נכון במקרים מסויימים, יש הרבה מעבר בהפרעה הנוירולוגית, ממה שאנשים יודעים.

למעשה, התופעה של קללות בלתי רצוניות או צעקת משפטים לא מקובלים – ידועה בשם "קופרולליה" (coprolalia), והיא נמצאת בקרב 10-15 אחוזים מאנשים שיש להם תסמונת טורט.

למרות שזה משפיע באופן יחסי על אנשים עם תסמונת טורט, קורפולליה נתפסת כאחד התסמינים הראשיים להפרעה.

זוהי תפיסה שגויה, מכיוון שהתופעה הזאת היא סטראוטיפ על אנשים עם תסמונת טורט.

מה זה טורט?

מתואר לראשונה על ידי הנוירולוג הצרפתי ד"ר ג'ורגס גילס ב-1885, ההפרעה מאופיינת על ידי "טיקים" שקורים בהפתעה, בצורה בלתי רצונית, ועוויתות, תנועות או קולות חוזרים.

ישנם שני סוגים של טיקים שחוזרים על עצמם בתסמונת: טיקים מוטוריים וטיקים קוליים. טיקים מוטוריים הם תנועות בלתי רצוניות של הגוף, כמו מצמוץ, משיכת כתפיים או יד קופצת.

טיקים קוליים מתבטאים על ידי קולות בלתי רצוניים כמו זמזום, ניקוי הגרון, או באמצעות צעקת מילה\משפט.

אצל רוב האנשים בעלי תסמונת טורט יש תופעה שנקראת "טיקים פשוטים". שהם מפורשים על ידי תנועות חוזרות על עצמן שמערבות קבוצות שרירים קטנות. דוגמאות לטיקים פשוטים כוללות מצמוצים, עוויתות פנים ומשיכת כתפיים.

"טיקים מורכבים" הם כאלה שמשפיעים על קבוצות גדולות יותר של שרירים. טיקים מורכבים יכולים לערב עיוות פנים, סיבוב ראש ומשיכת כתפיים, כאשר טיקים קוליים מורכבים כוללים מילים או משפטים.

תסמינים של תסמונת טורט לרוב מתעוררים במהלך הילדות, בין הגילאים 5-10. בארצות הברית, מוערך ש-1 מכל 360 ילדים בגילאי 6-17 מאובחנים כבעלי תסמונת טורט.

לא ברור לגמרי מה גורם לתסמונת טורט, למרות שמחקרים מציעים שהתסמונת נגרמת על ידי ליקויים בגרעיני הבסיס של המוח – אזור שאחראי על קואורדינצית (תאום) תנועות.

חוקרים גם מצביעים על כך שלתסמונת טורט יש סיבות גנטיות, מחקרים מצאו מספר גנים – כמו "SLITRK1" (גן), שהם נפוצים יותר אצל אנשים עם ההפרעה.

טיקים: מנוהלים אבל לא נשלטים

עוד הבנה שגויה נפוצה היא שאנשים בעלי תסמונת טורט יכולים לשלוט בטיקים שלהם אם הם מתאמצים ממש.. לא במקרה הזה.

המכון הבין לאומי להפרעות נוירולוגיות ושבץ – ציין שאנשים מסויימים עם הפרעות נוירולוגיות יכולים לדכא זמנית את הטיקים שלהם, רבים מהם מדווחים שהדבר גורם להצטברות מתח שיכולה לגרום להפסקת טיקים רצוניים.

אצל רוב מטופלי ההפרעה, טיקים לא מפריעים בתפקוד היום-יומי שלהם, כך שאין צורך בטיפול.

בכל אופן, בשביל אחרים, טיקים יכולים להחליש את התפקוד, לגרום ללחץ נפשי או להפריע בבית הספר, בעבודה, או בחיים החברתיים. במקרים אלו, ישנם תרופות ותרפיות התנהגותיות שיכולות לעזור.

תרופות של התסמונת כוללות מדכאי עצבים כמו האלופרידול ופימוזייד. תרופות אלו לא יעלימו לגמרי את הטיקים – אין תרופה לטיקים – אבל הן יכולות לעזור למטופלים לנהל אותם (את הטיקים).

תרפיות התנהגותיות לתסמונת טורט כוללות התערבות בהתנהגות הקוגניטיבית שכרוכה בשימוש ב"תגובות מתחרות" בשביל לשלוט בטיקים, בנוסף הן כוללות למידה שעוזרת להתנגד לדחף הטיק.

מחקרים הראו כי טיפול כזה הוא היעיל ביותר לניהול הטיק.

*הלופרידול היא תרופה לטיפול בסכיזופרניה. מנגנון הפעולה הוא עיכוב הרצפטור הדופמיני 2. התרופה גם מעכבת את הרצפטור האדרנגי אלפא.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *