שתיית תה עשויה לשנות את הגנים אצל נשים

נראה שאף פעם לא נמאס לנו מתה, השאלה היא מה קורה כאשר המשקה הפופולרי הזה עובר דרך השפתיים שלנו. מחקר חדש שופך קצת אור על איך התה משפיע על ביטוי הגנים.

מובילת המחקר ורוניקה אק ושותפה מצאו ששתיית תה מעוררת שינויים אפיגנטיים אצל נשים הקשורים לסרטן והמטבוליזם של ההורמון אסטרוגן.

החוקרים פרסמו לאחרונה את הממצאים.

אפיגנטיקה קשורה לחקר השינויים בביטוי גנים שיכולים לעבור לדורות הבאים. אפיגנטיקה מסתכלת על גורמים חיצוניים כמו למשל הסביבה ואורח החיים, כיצד הגנים מושפעים ומופעלים לסירוגין, ואיך זה משפיע על הבריאות של אותו אדם ועל צאצאיו.

המחקר הקודם הראה שהדברים שאנו אוכלים ושותים יכולים להשפיע על הגנים שלנו. מחקר אחד שפורסם, מצב שדיאטה מערבית יכולה לגרום לשינויים אפיגנטיים על ידי שינוי חיידקי המעיים.

במחקר האחרון, ורוניקה ושותפיה שמו לעצמם למטרה לחקור את ההשפעה של שתיית תה וקפה – המשקאות הפופולריים ביותר. – משקאות שיכולים לגרום לשינויים אפיגנטיים אצל גברים ונשים.

תה גרם לשינויים אפיגנטיים אצל נשים, אך לא אצל גברים

על מנת להגיע לממצאים, החוקרים אבחנו את המידע של 3,096 מבוגרים מ-4 קבוצות אירופאיות שונות.

החוקרים בדקו את צריכת הקפה והתה של המשתתפים ואמדו את דוגמיות הדם שלהם בשביל תרכובת ה-DNA, ה-DNA שימש את החוקרים להבין את השינויים בביטוי הגנים.

בכל קבוצה, החוקרים הסתכלו על איך צריכת תה וקפה השפיעה על ביטוי הגנים אצל וגברים ונשים, ביחד ובנפרד.

התוצאות הראו שלא היו שינויים בתרכובת ה-DNA בשני המינים כתוצאה מצריכת קפה.

בשונה מהקפה, צריכת תה הייתה מיוחסת לשינויים בתרכובת ה-DNA ב-28 אזורים גנומיים בקרב נשים. בפרט, החוקרים מצאו שצריכת תה שינתה את ביטוי הגנים DNAJC16 ו-TTC18, שהם גנים הקשורים למטבוליזם האסטרוגן והסרטן.

הצוות דיווח שצריכת התה לא הובילה לשינויים בתרכובת ה-DNA אצל גברים.

מחקרים קודמים הראו שצריכת תה מפחיתה את רמות האסטרוגן, מה שמדגיש את ההבדל בתגובה הביולוגית לתה בין גברים ונשים, בנוסף לכך נשים שותות כמויות גבוהות יותר של תה בהשוואה לגברים, דבר שעוזר למצוא את הקשר אצל נשים.

באופן כללי, החוקרים מאמינים שהממצאים שלהם מצביעים על כך שצריכת תה יכולה להוות מניע לשינויים אפיגנטיים אצל נשים הקשורים לסרטן, אך יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם השפעה זו היא חיובית או שלילית.

 

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *