ריצה יום-יומית יכולה להאט את הזדקנות התאים ב9 שנים

מחקר חדש מדגיש את חשיבות הפעילות הגופנית, לאחר שנמצא שאנשים שפעילים באופן קבוע יכולים למחוק מספר שנים מהגיל הביולוגי שלהם.

חוקר מאוניברסיטת בריגהם בארה"ב, מצב שריצה של 30-40 דקות בכל יום למשך 5 ימים בשבוע יכולה להפחית את קיצור הטלמורים (אזור הקצה של הכרומוזומים, המכילים את החומר התורשתי שבגרעין התא) להקטין את הזדקנות התאים ב-9 שנים.

טלומרים הם כובעי המגן בקצה של הכרומוזומים, שהם מבנים דמויי חוט בתאים שמחזיקים ב-DNA שלנו. הם לעיתים קרובות מושווים לפלסטיק בקצה השרוכים, כאשר הם ממוקמים בקצה של הכרומוזומים וגורמים לכך שלא יתפוררו וידבקו לכרומוזומים אחרים.

טלמורים נחשבים לסמן של גיל ביולוגי. ככל שאנו מתבגרים, אורך הטלמור מתקצר. כאשר הטלמורים הופכים לקצרים מדי, הם לא מסוגלים יותר להגן על הכרומוזומים, מה שגורם לתאים להפסיק לתפקד ולמות.

גורמי ירודים של אורח חיים, כמו מחסור בפעילות, יכולים לתרום לקיצור הטלמורים על ידי גרימת מתח חמצוני, דבר שגורם לחוסר יכולת של הגוף לקזז את הנזק שנגרם מרדיקלים חופשיים.

המחקר החדש – המנוהל על ידי פרופסור לארי טאקר מהמחלקה למדעי ההתעמלות בבריגהאם – מדגים את חשיבות הפעילות הגופנית להגנה מפני הזדקנות התאים.

פעילות גופנית מעטה לא תספיק כאשר מדובר בהאטת הגיל הביולוגי

למחקר שלו, פרופ' טאקר אבחן מידע של 5,823 מבוגרים שהיו חלק מסקר הבריאות והתזונה הלאומי בשנים 1999-2002.

החוקר הסתכל על אורך הטלמור של כל משתתף. בנוסף, הוא הסתכל על השתתפות הנבדקים ב-62 פעילויות גופניות שונות למשך תקופה של 30 ימים, הוא השתמש במידע בשביל לחשב את רמות הפעילות הגופנית שלהם.

בהשוואה למשתתפים שהיו לא פעילים, אצל אלו שהיו פעילים באופן קבוע נמצא שאורך הטלמור מייצג גיל ביולוגי של 9 שנים פחות, וגיל ביולוגי של 7 שנים פחות בהשוואה לאלו שהיו פעילים במידה בינונית.

שלושים דקות ריצה בכל יום למשך 5 ימים בשבוע נחשבים לפעילות גופנית בעצימות גבוהה אצל נשים, כאשר 40 דקות של ריצה בכל יום למשך 5 ימים בשבוע נחשבים לפעילות גופנית בעצימות גבוהה אצל גברים.

פרופ' טאקר אומר שהוא היה מופתע לגלות שאורך הטלמור בין אלו שלא היו פעילים כלל לבין אלו שהיו פעילים במידה בינונית לא היה שונה באופן מיוחד. מה שמצביע על כך שעל מנת להגן על הזדקנות התאים, יש צורך בפעילות גופנית רבה.

"אם אתה רוצה לראות הבדל אמיתי בהאטת הגיל הביולוגי שלך, נראה שמעט פעילות לא תספיק. עליך לעבוד באופן יומי בעצימות גבוהה.

אנחנו יודעים שפעילות גופנית רגילה עוזרת להפחית את התמותה ולהאריך את החיים, ואנו יודעים כעת שחלק מהיתרון הזה הוא בגלל שימור הטלומרים."

פרופ' לארי טאקר

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *