קריאה עשויה לשפר את הבריאות ואיכות החיים

להרבה מאיתנו, אין משהו יותר טוב מלשקוע בספר טוב; קריאה יכולה להכניס אותנו לעולם אחר, מספקת לנו בריחה מהלחצים היום יומיים, לפחות באופן זמני. אבל יותר ויותר חוקרים מוצאים שקריאה מציעה יתרונות אמיתיים לבריאות ואיכות החיים.

באוגוסט, פרסמנו מאמר על כך שקריאת ספרים יכולה להגדיל את תוחלת החיים.

במחקר גילו החוקרים שמבוגרים שקראו ספרים יותר מ-3 וחצי שעות בשבוע, היו בעלי סיכוי תמותה נמוכים יותר ב-23% ב-12 שנות המעקב, בהשוואה לאלה שלא קראו ספרים.

החוקרים לא יכלו להצביע על המנגנון המדויק שגורם לכך שקריאה תגדיל את תוחלת החיים, הם הצביעו על מחקרים קודמים שמצאו שקריאה יכולה להגביר את הקשר בין תאי המוח, מה שמוריד את הסיכון למחלות ניווניות שיכולות לקצר את אורך החיים.

קריאה מפחיתה לחץ –

לחץ הוא הגורם שתורם ל-60% מהמחלות; הוא מעלה את הסיכון לשבץ ומחלות לב ב-50%. כמובן, שחיי היום יום מונעים מאיתנו להיפטר מלחץ לגמרי, אך ישנם דברים שאנחנו יכולים לעשות על מנת להפחית את מהלחץ ולעצור אותו מלהפוך לבעיה רפואית רצינית. אסטרטגיה אחת היא קריאה.

קריאה יכולה להאט הידרדרות קוגניטיבית –

מדף ספרים במוחככל שאנו מתבגרים, המוח שלנו מאט, ומשימות קוגניטיביות שהיו לנו פעם קלות, כמו לזכור שם או מספר בית, הופכות ליותר מאתגרות. אך על פי מספר מחקרים, קריאה יכולה להאט או אפילו למנוע הידרדרות קוגניטיבית, היא יכולה לעזור להרחיק עוד צורות חמורות של פגמים קוגניטיביים, כמו למשל מחלת האלצהיימר.

קריאה יכולה לעזור לשינה טובה יותר –

הטלפון הסלולרי הפך לחבר השינה הרגיל שלנו. מה הנזק שנגרם מצפייה זריזה בפייסבוק לפני כיבוי אורות? על פי מחקר, זה יכול להמיט הרס לשינה שלך. לפי המחקר, שימוש הטלפון הסלולרי לפני השינה קשור למשך שינה קצר יותר ואיכות שינה ירודה. זה בעיקר בגלל האור שנפלט מהמכשיר. האור מפחית את יצור המלטונין במוח – הורמון שאומר לנו מתי לישון. אז איזה תירוץ טוב יותר מזה יש בשביל להחליף את הטלפון שלך בספר לפני השינה; לפי Mayo Clinic, קריאת ספר לפני השינה יכולה "לקדם את השינה על ידי הקלת המעבר בין ערנות לישנוניות."

קריאה יכולה לשפר מיומנויות חברתיות –

חלק מהאנשים רואים את הספרים כדרך לברוח מהעולם האמיתי ומהאנשים בו, אך מחקרים הראו שכאשר זה מגיע למיומנויות חברתיות, קריאה יכולה להיות שימושית. על פי מחקר, נמצא שאנשים שקראו מדע בדיוני עשויים להיות בעלי "תאוריה תודעתית" טובה יותר – זו היכולת להבין שאמונות, חשקים ומחשבות של אחרים שונות משלהם. דבר נוסף שנמצא במחקר הוא שאנשים שקוראים ספרי מדע בדיוני מקבלים ציון גבוה יותר במבחני אמפתיה מאנשים שלא קוראים מדע בדיוני.

קריאה עשויה לשפר את האינטליגנציה –מיומנויות קריאה

"תקרא יותר, תדע יותר. ככל שתלמד יותר, תלך ליותר מקומות", כך כתב הסופר והמאייר האמריקאי ד"ר סוס, ונראה שהוא צדק. מחקרים הראו שקריאה יכולה לשפר את אוצר המילים, דבר המקושר עם אינטליגנציה גבוהה יותר. בנוסף, עולה כי ככל שמיומנויות הקריאה המוקדמות של האדם חזקות יותר, כך הסיכוי שלו להיות אינטליגנטי יותר עולה. על פי מחקר שנערך, נמצא שילדים עם מיומנויות קריאה טובות יותר בגיל 7 קיבלו ציונים גבוהים יותר במבחני IQ מאשר כאלה עם מיומנויות קריאה חלשות יותר.

לקוראים הלהוטים מביניכם, אתם יכולים להיות בטוחים בכך שהתחביב שלכם מספק שפע של הטבות לבריאות ולאיכות החיים.

אם אתם עדיין לא משוכנעים שעדיף לקרוא שובר שורות במקום לצפות בו, נשאיר אתכם עם הציטוט מהסופר והפילוסוף הצרפתי וולטייר:

תנו לנו לקרוא, ותנו לנו לרקוד; אלה שני בילויים שלעולם לא יזיקו לעולם."

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *