קפה זה בריא?

לקפה יש היסטוריה ארוכה של האשמות על כך שהוא גורם למחלות – מהאטת הגדילה עד לטענה שהקפה גורם למחלות לב וסרטן.

מחקר שנערך לאחרונה מצביע על כך שקפה לא רע כל כך אחרי הכל. אז מה התשובה, טוב או רע? התשובה הכי טובה היא שבשביל רוב האנשים, היתרונות הבריאותיים גוברים על הסיכונים.

מחקרים שנערכו לאחרונה לא מצאו שום קשר בין קפה לעלייה בסיכוי לחלות בסרטן או למחלות לב. למעשה, רוב המחקרים מוצאים קשר בין צריכת קפה להקטנה התמותה ואולי גם את התמותה ממחלות לב, למרות שזה יכול להיות לא נכון אצל אנשים צעירים ששותים כמויות גדולות של קפה.

למה אנשים חושבים דווקא ההפך על קפה? במחקרים קודמים לא לקחו בחשבון התנהגויות עם סיכון גבוה, כמו עישון וחוסר פעילות פיזית, המחקרים נטו להיות יותר מתאימים לאנשים ששותים קפה בכמויות גדולות מאוד.

מחקרים הראו שלקפה יש יתרונות בריאותיים, הכוללים:

  • מגן מפני פרקינסון
  • מגן סוכרת סוג 2
  • הגנה ממחלות כבד (לדוגמא: סרטן כבד)
  • משפר תפקוד קוגניטיבי
  • מפחית את הסיכוי לדיכאון

 

בכל אופן, המחקר מאשר גם כמה סיכונים. צריכה מרובה של קפה לא מסונן (מבושל או אספרסו – שם נמצאות כמויות הקפאין הגדולות ביותר) מתקשרת עם עליה ברמות הכולסטרול. וחלק מהמחקרים מצאו ש-2 כפיות או יותר של קפה יכולות להעלות את הסיכון למחלת לב אצל אנשים עם נטייה גנטית שמאטה את פירוק הקפאין בגוף.

אז תלוי כמה מהר הגוף שלך מטפל בקפה, וזה מה שמשפיע על הסיכון.

למרות שלקפה יש גם סיכונים מעטים בהשוואה ליתרונות, תזכרו שמשקאות אחרים כמו חלב ומיצי פירות, מכילים חומרים מזינים שלקפה אין.

בנוסף, הוספת קצפת וסוכר לקפה, מוסיפה עוד שומן וקלוריות. חלק ממשקאות הקפה מכילים יותר מ-500 קלוריות.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *