עייפות במהלך היום יכולה להביע על תסמונת מטבולית

אם אתם ישנים הרבה זמן במהלך היום יכול להיות שאתם בדרך לפתח לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, עודף שומן סביב המותניים ורמות גבוהות של סוכר בדם, כאשר כל אלה מגדילים את הסיכוי למחלת לב.

הסימפטומים האלה בכללותם ידועים בתור תסמונת מטבולית (חילוף חומרים).

שינה חשובה לשינה, וסטטיסטיקות מראות שאנשים רבים לא ישנים מספיק. המרכז לטיפול במחלות ומניעתם (CDC) מעריך שמעל ל-25% מהאנשים בארה"ב בעלי חוסר שינה, ו-10% אחוז מהם חווים אינסומניה כרונית (נדודי שינה)

עלייה חדה בתסמונת המטבולית לאלה הישנים שינת צהריים מעל ל-40 דקות

במחקר הנוכחי שנערך נאסף מידע על עייפות במהלך היום ועל שינה במהלך היום בעקבות השאלה "האם ישנה בעיה לישון במהלך היום?" או "האם אתה ישן שינת צהריים?" או "האם אתה ישן במהלך היום?"

הושוו התגובות של הנחקרים עם היסטוריה של תסמונת מטבולית, סוכרת מסוג 2 ומשקל עודף.

המסקנות הם – אנשים שישנו מתחת ל-40 דקות במהלך היום היו בעלי סיכון נמוך יותר לחלות בתסמונת מטבולית, הסיכויים גדלו בצורה חדה.

שום קשר לא נמצא בין שינה במהלך היום להשמנת יתר או סוכרת למרות הקשר לתסמונת מטבולית.

מחקר נוסף נדרש

חוקרים טוענים שצריך מחקר נוסף על מנת לאשר את הממצאים ועל מנת להגיע להבנה טובה יותר בנושא השפעת הרגליי השינה על התסמונת מטבולית (החלפת חומרים).

הם מציעים להתרכז בכיצד מנוחות קצרות יכולים לשפר את בריאות הלב.

בנוסף הם מקווים שבעתיד, שינה במהלך היום תוכל לחזות בעיות בריאותיות.

קרן השינה הלאומית מציעה לישון שינת צהריים של בין 20 ל-30 דקות וטוענת שזה יכול לשפר את הערנות מבלי לגרום לעייפות יתר.

*התסמונת המטבולית הידועה גם בשמות: סינדרום X, תנגודת אינסולין איננה מחלה אלא אוסף מאפיינים אשר כאשר הם מופיעים יחדיו הם מעלים את הסיכוי לתחלואה בסוכרת מסוג 2 או במחלות קרדיווסקולריות‏. על מנת לאבחן את התסמונת המטבולית אין צורך בהופעה של כל הקריטריונים אלא רק בשלושה וזה לפי מחקר ATP3, באירופה למשל צריך שניים מן הקריטריונים הללו אולם חייבת להיות השמנה בטנית בנוסף לשני הקריטריונים האחרים.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *