סוגים של מחלות נפש – חלק 2

(המשך) סוגים אחרים, נפוצים פחות של מחלות נפש כוללים:

  • תסמונות תגובת הלחץ (הפרעות הסתגלות נקרא בעבר): תסמונת תגובת לחץ קוראת כאשר אדם מפתח סימפטומי רגש או התנהגות כתגובה לאירוע מלחיץ או מצב. גורמי הלחץ עשויים לכלול אסונות טבע, כגון רעידת אדמה או טורנדו; אירועים או משבר, כמו תאונת דרכים או אבחון של מחלה קשה; או בעיות בין אישיות, כגון גירושין, מוות של אדם אהוב, אובדן מקום עבודה, או בעיה עם שימוש בסמים. תסמונות תגובת לחץ בדרך כלל מתחילות בתוך שלושה חודשים לאחר אירוע או מצב מלחיץ ומסתיימות תוך שישה חדשים לאחר שהדחק מפסיק או מתבטל.
  • הפרעות דיסוציאטיביות: אנשים עם הפרעות אלה סובלים מהפרעות חמורות או שינויים בזיכרון, תודעה, זהות ומודעות כללית לגבי עצמם ואלה המקיפים אותם. הפרעות אלה מאופיינות לרוב עם לחץ מכריע שייתכן שהוא תוצאה מאירועים טראומטיים, תאונות או אסונות. הפרעת זהות דיסוציאטיבית, נקראה בעבר הפרעת אישיות מרובה או "פיצול אישיות", הפרעת חוסר אישיות היא דוגמא להפרעות דיסוציאטיביות.
  • הפרעות סינטתיות: הפרעות סינטתיות (מלאכותיות) הם התנאים שבהם אדם ביודעין ובמכוון יוצר או מתלונן על סימפטומים פיזיים ו/או רגשיים על מנת שיתייחסו אליו כאל חולה או אדם הזקוק לעזרה.
  • הפרעות מיניות ומגדר: כוללים הפרעות שמשפיעים על התשוקה המינית, ביצועים והתנהגות. בעיות בתפקוד מיני, הפרעת זהות מגדרית, ופאראפיליות הן דוגמאות של הפרעות מיניות ומגדר.
  • הפרעות סימפטום סומטי (גופני): אדם עם תסמונת הפרעה סומטית, בעבר נקרא "הפרעה פסיכוסומטית", כאשר אדם חווה סימפטומים פיזיים של חולי או של כאב, אפילו שהרופא לא מוצא שום סיבה רפואית לסימפטומים.
  • הפרעות טיק (טיקים): אנשים עם הפרעת טיקים מייצרים קולות או מציגים תנועות גוף שחוזרות על עצמן, במהירות, בפתאומיות ו/או לא נשלטות. (צלילים שנעשים לא בכוונה נקראים טיקים ווקלים (קוליים). תיסמונת טורט היא דוגמא להפרעת טיקים.

מחלות אחרות הכוללות בעיות הקשורות לשינה וסוגים שונים של דמנציה (שיטיון), כוללים מחלת אלצהיימר לפעמים מוגדרים כמחלת נפש בגלל שהם קשורים לתפקוד המוח.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *