סוגים של מחלות נפש – חלק 1

ישנם מצבים שונים שמזוהים כמחלות נפש. הסוגים היותר נפוצים כוללים:

  • הפרעת חרדה: אנשים עם הפרעת חרדה מגיבים לחפצים מסויימים או לסיטואציות מסויימות בפחד ואימה, עם סימנים פיזיים של חרדה או פניקה, כמו דפיקות לב קיצוניות והזעה. הפרעת חרדה מאובחנת אם האדם מגיב בצורה לא מתאימה למצב, אם האדם לא יכול לשלוט בתגובה, או שהחרדה מפריעה לתפקוד הרגיל. הפרעת חרדה כוללת – הפרעת חרדה כללית, התקף פניקה, הפרעת חרדה חברתית ופחדים מסויימים.
  • הפרעות במצב רוח: הפרעות אלו נקראות גם הפרעות אפקטיביות, מערבות רגשות מתמשכים של עצבות או תקופות של שמחה יתר על המידה או תזוזה משמחה לעצב. הפרעות מצבי הרוח הנפוצות ביותר הן: דיכאון, הפרעה דו קוטבית (מאניה דיפרסיה), הפרעת ציקלותימיה (כמו דו קוטבית רק מתונה יותר).
  • הפרעות פסיכוטיות: הפרעות פסיכוטיות מעורבות במודעות וחשיבה מעוותת. שני הסימפטומים הנפוצים ביותר של הפרעות פסיכוטיות הם הזיות – כאשר חווים תמונות וקולות שלא קיימים באמת, כמו לשמוע קולות ואשליות, שהן אמונות לא נכונות שאדם חולה מקבל כנכונות, על אף ראיות מנוגדות. סכיזופרניה היא דוגמה להפרעה פסיכוטית.
  • הפרעות אכילה: הפרעות אכילה כוללות רגשות, גישה והתנהגויות קיצוניות שמעורבות במשקל ואוכל. אנורסיה נרבוזה, בולימיה נרבוזה והפרעת אכילה בולמוסית הן הפרעות האכילה הנפוצות ביותר.
  • הפרעת התמכרות ושליטה בדחפים: אנשים עם הפרעת שליטה בדחפים לא יכולה להתנגד לתשוקה, או לדחפים, לבצע פעולות שיכולות להיות מזיקות להם ולאחרים. פירומניה (הצתת אש), קלפטומניה (גניבה), והימורים כפייתיים הם דוגמאות להפרעות שליטה בדחפים. אלכוהול וסמים הם דוגמאות נפוצות של התמכרויות. לעיתים קרובות אנשים עם הפרעות אלה הופכים להיות מעורבים עם החפצים אליהם הם מכורים שהם מתעלמים מאחריות ומערכות יחסים.
  • הפרעות אישיות: אנשים עם הפרעות אישיות הם בעלי תכונות אישיות קיצוניות ונוקשות שמזעזעות את האדם וגורמות לו לבעיות בעבודה, בית ספר או במערכות יחסים חברתיות. בנוסף תבנית החשיבה וההתנהגות של האדם שונה מהצפוי ממנו על ידי החברה והתבניות כל כך נוקשות שהן מפריעות לתפקוד הרגיל. דוגמאות כוללות הפרעת אישיות אנטי חברתית, הפרעת אישיות טורדנית-כפייתית, הפרעת אישיות פרנואידית.
  • הפרעה טורדנית כפייתית (OCD): אנשים עם OCD נגועים במחשבות קבועות או פחדים שגורמים להם לבצע טקסים מסויימים או שגרה מסויימת. המחשבות המעיקות נקראות אובססיות, והטקסים נקראים כפיה. דוגמא – אדם עם פחד לא הגיוני מחיידקים ששוטף באופן קבוע את ידיו.
  • הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD): הפרעה זו היא מצב שיכול להתפתח מאירוע טראומטי או מבעית, כמו תקיפה פיזית או מינית, מוות לא צפוי של אדם אהוב או אסון טבעי. אנשים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית חווים לרוב מחשבות מפחידות וזכרונות של האירוע, והופכים להיות אדישים לרגש.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *