נמצאו הגנים שגורמים לאושר

מחקר ענק שמעורבים בו כמעל ל-190 חוקרים ב-140 מרכזי מחקר ב-17 מדינות איתר גרסאות גנטיות הקשורות לאושר ותכונות אחרות. זהו אחד מהמחקרים הגדולים ביותר שפורסמו אי פעם על גנים הקשורים להתנהגות האנושית.

בעיתון "Nature", צוות בינלאומי מתאר איך זה לנתח נתוני DNA ממאה אלף אנשים כדי למצוא התאמות גנטיות הקשורות לרגשות כמו הרגשה טובה ודיכאון.

תגובה של אחד החוקרים:

"מצאנו שלושגרסאות גנטיות הקשורותלהרגשה נפשית סובייקטיבית (אישית) – איך אדם מרגיש לגבי חייו. גם מצאנו שני גנים הקשורים לתסמינים של דיכאון ו-11 גנים הקשורים למצב נוירוטי* של אנשים."

הצוות גם גילה כי גרסאות גנטיות באות לידי ביטוי בעיקר במערכת העצבים המרכזית וברקמות הכליה או הלבלב.

לצורך המחקר, הצוות בצע מטה-אנליזה (Meta Analysis) – כלומר, הם הפגישו נתוני גנים ממחקרים רבים אחרים – והשתמשו בכלים סטטיסטיים מתקדמים כדי לנתח את הנתונים שאספו כאילו באו ממחקר ענק אחד של 298,000 אנשים.

הכרת הגנים עשויה לעזור לצפות מראש תחושות או נטיות

מחקרים קודמים מראים שיש הבדלים שונים מאדם לאדם שקובעים את האושר\הדיכאון. ההתעניינות בנושא גוברת, עם ריבוי העדויות המצביעות על כך שהרגשה טובה מהווה גורם קריטי בבריאות הנפשית והגופנית של האדם.

עם זאת, החוקרים מזהירים כי הגנים הם לא כל הסיפור כאשר מדובר בקביעת האופן שבו אנשים חושבים על חייהם או מרגישים כלפי עצמם. הם מסבירים שבאותה מידה גם חשוב שהסביבה תיצור אינטראקציה טובה עם הגנים.

אבל חקר הגנים יכול לעזור לנו להתחיל להבין מדוע לאנשים מסוימים עלולה להיות נטייה ביולוגית לפתח תסמינים כלשהם, הם מציינים.

החוקרים מקווים שהממצאים, אשר זמינים עבור המחקר הבא, יעזרו להבהיר את התמונה המלאה ולמצוא את הגורמים להבדלי אושר בין אנשים. הם רואים את הגילוי הזה כפריצת דרך וזו רק ההתחלה.

*נוירוזה , היא מונח המגדיר חוסר איזון נפשי אשר פוגע באיכות החיים, ביכולת התפקוד וההתמודדות. בשונה מהפסיכוזה, אין הנוירוזה גורמת לנתק מהמציאות או לחוסר תפקוד מלא, ואינה פוגמת ביכולת החשיבה הרציונלית. המונח נמצא בשימוש נרחב בענף הפסיכואנליזה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *