מלח: כמה זה יותר מדי?

צריכת מלח הפכה לדאגה בריאותית מרכזית ברחבי העולם. ממחקרים שבוצעו נמצא שיותר מדי מלח בתזונה יכול להגביר את הסיכון לחלות במחלות קשות, כגון מחלות לב ושבץ, מה שגורם להפחית בצריכת המלח. אבל כמה זה "יותר מדי" כשמדובר בצריכת מלח?

הנחיות התזונה ממליצות לאדם מבוגר לצרוך פחות מ-2300 מיליגרם של נתרם בכל יום שזה שווה ערך לכפית אחת של מלח, כחלק מתזונה בריאה.

דו"ח של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) שפורסם מוקדם יותר השנה טוען כי כ-90 אחוזים מהמבוגרים והילדים בארצות הברית צורכים יותר מצריכת הנתרן המומלצת, כאשר נטען שהם צורכים יותר מ-3400 מיליגרם ביום.

עם זאת, כמה חוקרים אומרים שרמה כזאת על פי ההנחיות (2300 מיליגרם) נמוכה מדי. למעשה, יש הטוענים כי צריכת מלח בכמויות קטנות כאלה עלולה אפילו לגרום יותר נזק מתועלת.

כמה נתרן יש באוכל שלנו?

  • פרוסה אחת של לחם מכילה בין 80-230 מיליגרם של נתרן.
  • דגני בוקר מסוימים עלולים להכיל עד 300 מיליגרם של נתרן לפני הוספת החלב.
  • פרוסה אחת של פיצה קפואה יכולה להכיל 370-730 מיליגרם של נתרן.

צריכת מלח: היתרונות והסיכונים

על פי איגוד הלב האמריקאי (AHA), כ-90 אחוזים מצריכת הנתרן של האמריקאים מגיעים מנתרן כלורי, שנמצא במלח שולחן ולעתים קרובות מתווסף למזונות מעובדים לשימור וטעם.

ידוע כי הגוף צריך קצת מלח; הוא חשוב למערכת העצבים ותפקוד השרירים, בנוסף הוא עוזר לווסת נוזלי גוף.

מחקר אחד, שפורסם בשנה שעברה, אף ה188542ציע כי צריכת מלח יכולה להדוף חיידקים מזיקים ולהפחית את הסיכון לזיהום.

עם זאת, מחקרים רבים הראו כי צריכת יותר מדי מלח עלולה להגביר את הסיכון לבעיות בריאותיות חמורות, במיוחד כשמדובר בבריאות הלב וכלי הדם, עם מחקר שבדק את הקשר בין צריכת מלח גבוהה ליתר לחץ דם, שבץ ומחלות לב.

ההנחה שאומרת שצריכת מלח גבוהה יכולה לגרום נזק גופני היא אפשרית; יותר מדי מלח יכול לגרום לגוף להחזיק את המים, דבר שיכול לגרום ללחץ נוסף על הלב וכלי הדם, העלאת לחץ הדם והגברת הסיכון של מחלות לב וכלי דם.

אבל באיזה שלב של צריכת המלח הוא מפסיק לעזור ומתחיל להפריע לבריאותנו? זה נשאר נושא לוויכוח.

מחקר נוסף נדרש

למרות שזה נראה שמומחי בריאות רבים תומכים באסטרטגיה של הממשלה להפחית את צריכת מלח בקרב הציבור הרחב, אחרים אומרים שצריך לערוך מחקר שיבדוק את ההשפעות לטווח הארוך של דיאטות דלות מלח.

"המדע חד משמעי – הפחתת צריכת המלח מורידה את לחץ דם"

על פי הממצאים קיימות ראיות מדעיות שאומרות שצמצום צריכת הנתרן היומית לפחות מ-2,300 מיליגרם יכול למנוע את הסיכונים הבריאותיים של תזונה עתירת מלח.

בהתבסס על הראיות הנוכחיות, נראה שהקווים המנחים הנוכחיים עבור צריכת מלח הם הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכונים הבריאותיים הקשורים לצריכת נתרן.

אם המלצות אלה יוכחו ביום מן הימים או שלא, נותר לחכות ולראות.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *