מה קורה לאחר שמפסיקים לעשן?

עישון סיגריות הוא אחד הגורמים שמובילים למוות. למרות זאת, חלק מהמעשנים נרתעים להפסיק. הם חושבים שייקח הרבה מאוד זמן לפני שיראו שיפור בבריאות ובתפקוד.

בכל אופן, ציר הזמן מתאר את היתרונות של הפסקת העישון ומראה שניתן להשיג אותם מהר יותר מכפי שרוב האנשים חושבים. היתרונות הבריאותיים מתחילים מתחילים כשעה לאחר הסיגריה האחרונה.

עובדות על הפסקת עישון:

  • הפסקת העישון גורמת להפסקת מעגל ההתמכרות ולמעשה "מתכנתת מחדש" את המוח להפסיק את התשוקה לניקוטין.
  • על מנת להצליח, מעשנים שרוצים להפסיק צריכים להיות בעלי תכנית שתנצח את התשוקות והמניעים לעישון.
  • היתרונות של הפסקת העישון מתחילים כשעה לאחר עישון הסיגריה האחרונה.
  • ככל שמעשן יפסיק לעשן מוקדם יותר, ככה יפחת הסיכון לחלות בסרטן, מחלת לב וריאות, ומחלות אחרות הקשורות לעישון.

ציר הפסקת העישון: מה קורה?

היתרונות כמעט מידיים, כאשר מפסיקים לעשן הגוף מתחיל להחלים בדרכים הבאות:

לאחר שעה אחת

כ-20 דקות לאחר עישון הסיגריה האחרונה, קצב הלב יורד וחוזר למצב הרגיל. לחץ הדם מתחיל לרדת, והמחזוריות שלו מתחילה להשתפר.

לאחר 12 שעות

סיגריות מכילות הרבה רעלים מוכרים המכילים פחמן חד-חמצני, גז שנמצא בעשן הסיגריות.

הגז הזה יכול להיות מזיק ביותר או קטלני במנות גבוהות והוא מונע מהחמצן להיכנס לריאות ולדם. כאשר שואפים אותו בכמויות גדולות תוך זמן קצר, חנק יכול להתרחש מחוסר בחמצן.

לאחר 12 שעות ללא סיגריה, הגוף מנקה את עצמו מהפחמן החד-חמצני העודף. רמות הפחמן החד חמצני חוזרו למצב הנורמלי, דבר שמעלה את רמות החמצן בגוף.

לאחר יום אחד

יום אחד לאחר הפסקת העישון, הסיכון להתקף לב מתחיל לרדת.

עישון מעלה את הסיכון לפתח מחלת לב כלילית על ידי כך שהוא מפחית את הכולסטרול הטוב, דבר שגורם לפעילות לב לא בריאה. עישון מעלה בנוסף את לחץ הדם ומגדיל את קרישי הדם, שמעלים את הסיכון לשבץ.

לאחר יום אחד ללא עישון, לחץ הדם מתחיל לרדת, ובכך הסיכון לחלות במחלת לב כתוצאה מלחץ דם גבוה יורד. בזמן הקצר הזה, רמות החמצן עולות, ובכך יותר קל לעשות פעילות גופנית ולהתאמן, במטרה לקדם הרגלים בריאים ללב.

לאחר יומיים

עישון מזיק לקצות העצבים האחראים לחושי הריח והטעם. לאחר יומיים בודדים ללא עישון, אדם עשוי לשים לב לתחושת ריח מוגברת וטעמים יותר "חיים" לאחר שהעצבים מחלימים.

לאחר שלושה ימים

3 ימים לאחר הפסקת העישון, רמות הניקוטין בגוף יורדות. כאשר בריא יותר כשאין בגוף ניקוטין כלל, הריקון ההתחלתי הזה יכול לגרום לנסיגת הניקוטין. לאחר בערך 3 ימים, רוב האנשים ירגישו מדוכדכים ועצבניים, יחושו גם בכאבי ראש חמורים, ותשוקות כאשר הגוף "מתוכנת" מחדש.

לאחר חודש אחד

לאחר חודש אחד בלבד, תפקוד הריאות מתחיל להשתפר. כאשר הריאות מחלימות ותכולת הריאות משתפרת, מעשנים לשעבר עשויים לשים לב לכך שהם משתעלים פחות ונושמים יותר טוב. סיבולת אתלטית משתפרת ומעשנים לשעבר עשויים לשים לב ליכולת מחודשת לפעילויות אירוביות, כמו ריצה וקפיצה.

לאחר חודש אחד עד שלושה חודשים

בחודשים הבאים לאחר הפסקת העישון, מחזור הדם ממשיך להשתפר.

לאחר 9 חודשים

תשעה חודשים לאחר הפסקת העישון, הריאות מחלימות באופן משמעותי. המבנים העדינים דמויי השיער בתור הריאות הידועים כ"סיליה" החלימו מעשן הסיגריות. המבנים האלה עוזרים לדחוף ריר אל מחוץ לריאות ועוזרים להלחם בזיהומים.

בזמן הזה, רבים מהמעשנים לשעבר ישימו לב לירידה בתדירות זיהומי הריאות מכיוון שמבני הסיליה יכולים לעשות את עבודתם בקלות יותר.

לאחר שנה אחת

שנה אחת לאחר הפסקת העישון, הסיכון לחלות במחלת לב כלילית יורד בחצי. הסיכון ימשיך לרדת לאחר השנה הראשונה.

לאחר 5 שנים

סיגריות מכילות רעלים ידועים רבים שיכולים לגרום לעורקים ולכלי הדם להתכווץ. בנוסף רעלים אלה מגדילים את הסיכוי לפתח קרישי דם.

לאחר 5 שנים ללא עישון, הגוף ריפא את עצמו מספיק בשביל שהעורקים וכלי הדם יתחילו להתרחב שוב. התרחבות זו מקטינה את הסיכוי לקרישי דם, ומפחיתה את הסיכון לשבץ.

הסיכון לשבץ ימשיך לרדת במשך 10 השנים הבאות כאשר הגוף מחלים עוד ועוד.

לאחר 10 שנים

עשר שנים לאחר הפסקת העישון, הסיכויים של מעשן לשעבר לפתח סרטן ריאות ולמות כתוצאה מכך, יורדים בחצי בהשוואה למישהו שממשיך לעשן. הסיכוי לפתח סרטן לבלב, פה או גרון יורד באופן משמעותי.

לאחר 15 שנים

15 שנים לאחר הפסקת העישון, הסיכוי לפתח מחלת לב כלילית שווה ערך לאדם שלא מעשן כלל. בדומה, הסיכון לפתח סרטן לבלב שווה ערך לסיכון של אדם שלא מעשן.

לאחר 20 שנים

20 שנים לאחר הפסקת העישון, הסיכון למוות מסיבות הקשורות לעישון כגון מחלת ריאות וסרטן, יורד לרמה של אדם שלא עישן מעולם בחייו. בנוסף, הסיכון לפתח סרטן לבלב מופחת גם הוא לרמה של אדם שלא עישן מעולם.

סיכום

עישון הוא הרגל מזיק ביותר שיכול להוביל לסיבוכים בריאותיים חמורים ומוות. כאשר אדם מפסיק לעשן, הגוף מתחיל להחלים באופן טבעי ולקבל בחזרה את החיוניות של אדם שלא מעשן כלל.

השפעות מסוימות כמו לחץ דם נמוך יותר, נראות באופן מיידי. הסיכון לפתח סרטן ריאות, מחלת לב, ומחלת ריאות, יורד עם השנים לרמה של אדם שלא מעשן.

בכל אופן, בכל שנה ללא עישון הסיכון יורד והבריאות הכללית משתפרת, מה שהופך את הגמילה מעישון לבחירה מצוינת לאלו שהתחילו עם ההרגל.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *