ייתכן שאנשים ששותים קפה חיים יותר?

ייתכן ששותי קפה חיים יותר. זאת המסקנה שהגיעו אליה לאחר מספר מחקרים לאורך השנים האחרונות. כעת, חוקרים מאמינים שהם הצליחו לחשוף את אחד המנגנונים שמתקשרים לכך.

במחקר חדש, חוקרים חשפו ממצא של תהליך דלקתי שיכול להמריץ התפתחות של מחלת לב וכלי דם בגיל מאוחר. בנוסף נמצא שצריכת קפאין יכולה להתמודד עם התהליך הדלקתי.

קפה, תה, סודה, משקאות אנרגיה ושוקולד – כל אלו משקאות ומאכלים המכילים קפאין – תרכובת הידועה בעיקר בזכות יכולת גירוי המוח שלה.

בכל אופן, בקפה יש הרבה יותר מפשוט לספק אנרגיה בבוקר. מספר מחקרים ממליצים שצריכת קפה רגילה יכולה להגדיל את אורך החיים. מחקר אחד שפורסם ב-2015, לדוגמא, מצא ששתייני קפה ששתו בין כוס אחת לחמש כוסות קפה ביום, היו בעלי סיכון נמוך יותר לתמותה מכל הסיבות מאנשים שלא שתו קפה.

במחקר החדש שנערך, בצעד הראשון, החוקרים בדקו מה גורם לתהליכים הדלקתיים שעלולים לתרום לבריאות לב ירודה בגיל מבוגר.

קבוצת החוקרים בדקה קבוצה אחת של אנשים בריאים בגילאי 20 ו-30, וקבוצה אחת של אנשים בריאים בגילאי 60+.

לאחר שאמדו את דגימות הדם של כל משתתף, החוקרים זיהו שני אשכולות גנים שהיו פעילים מאוד בקבוצה המבוגרת יותר. הם מצאו שאשכולות הגנים הללו היו מקושרים ליצור של IL-1-beta, סוג של חלבון דלקתי מחזורי.

פעילות גבוהה באשכול הגנים מקושרת לדלקת

בשלב הבא, קבוצת החוקרים אמדה 23 משתתפים מבוגרים, חילקה אותם לשתי קבוצות המבוססות על רמת הפעילות (גבוהה ונמוכה) של אשכולות הגנים.

החוקרים נתחו את ההיסטוריה הרפואית של כל אחת מהמשתתפים המבוגרים. בקרב 12 מהנבדקים שהיו בעלי פעילות גבוה באשכול הגנים, 9 היו בעלי לחץ דם גבוה, בהשוואה לאדם אחד בעל לחץ דם גבוה מהקבוצה של הפעילות הנמוכה באשכול הגנים.

במחקר מעמיק נחשף שהמשתתפים המבוגרים שהיו בעלי אשכול גנים עם פעילות גבוהה היו בעלי סיכוי גבוה באופן משמעותי לסבול מקשיות עורקים – גורם סיכון להתקף לב ושבץ בהשוואה לנבדקים שהיו בעלי פעילות נמוכה באשכול הגנים.

בנוסף, החוקרים מצאו שהמשתתפים בקבוצת הפעילות הנמוכה באשכול הגנים שהיו בגילאי 85+ ב-2008 היו בעלי סיכוי גבוה ללכת לעולמם עד שנת 2016.

מבוגרים בקבוצת הפעילות הגבוהה באשכול הגנים היו בנוסף בעלי ריכוזים גבוהים של IL-1-בטא בדם שלהם, וכן פעילות מוגברת של רדיקלים חופשיים – שהם מולקולות לא טעונות שיכולות לגרום נזק לתא.

לאחר אימות התפקיד של שני אשכולות הגנים בדלקתיות ובריאות הלב, החוקרים מצאו שהם יכולים להגביר את פעילות אחד מאשכולות הגנים על ידי הקמת תא מחוסן עם 2 מתרכובות חומצות הגרעין שמיוצרות על ידי פעילות של רדיקלים חופשיים. זה הוביל לעלייה בייצור ה-IL-1-בטא.

כאשר הצוות החדיר את התרכובות הללו בתוך עכברים, המכרסמים חוות עליית לחץ דם גבוהה ודלקת מערכתית. מעבר לכך, לחץ הכליות של העכברים עלה כתוצאה מחדירת התאים המחוסנים, שחסמו את הכליות שלהם.

קפאין עשוי למנוע דלקת המופעלת על ידי תרכובות חומצות גרעין

בכל אופן, ניתוח מעמיק חשף שקפאין עשוי להתמודד עם ההשפעות השליליות של תרכובות חומצות הגרעין.

כאשר אמדו את צריכת הקפאין של המשתתפים, החוקרים מצאו שהדם של האנשים המבוגרים שהיו עם רמת פעילות נמוכה באשכול הגנים היה עם סיכוי גבוה יותר להכיל מטבוליטים (תרכובות) קפאין, כמו למשל תאופילין ותיאוברומין.

כשהחוקרים יצרו תאי חיסון עם תרכובות קפאין ותרכובות חומצות גרעין, הם מצאו כי תרכובות קפאין מנעו תופעות דלקתיות של תרכובות חומצות גרעין.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *