למה הדם אדום?

תהית פעם למה דם אדום נשפך כאשר אתה חווה דימום מהאף? או למה הורידים בעור נראים כחולים? הכל קשור לכימיה הצבעונית בתאי הדם האדומים שלך.

תאי דם אדומים מכילים מולקולה שנקראת המוגלובין, שמחברת ומעבירים חמצן בגופנו. המוגלובין נוצר מ-4 קבוצות חלבונים שכל אחת מקבוצות אלו קשורה למבנה כימי נוסף בצורת טבעת הנקרא "הם" (Heme).

תאי הדם האדומים שלנו אדומים בגלל שרשרות ה"הם" בהמוגבלובין. הדם שלנו אדום בגלל מיליוני תאי הדם האדומים שהוא מכיל.

מתכות בגופנו

שרשרות החלבון במולקולת ההמוגלובין מוצפנות על ידי הגנים שלנו. מוטציות בגנים של ההמוגלובין יכולות לגרום למחלות כמו תלסמיה ואנמיה חרמשית.

על מנת להקשר לחמצן, כל שרשרת חלבון קשורה לקבוצת "הם" אחת, ובכך הן מאפשרות ל-4 מולקולות חמצן להקשר למולקולת המוגלובין אחת.

במרכז ה"הם" יש מולקולת ברזל. הברזל גורם ל"הם" להראות בצבע אדום-חום. אבל מה אם הברזל מוחלף במתכת אחרת?

זוכרים את הלהבות הירוקות משיעור כימיה? עלי צמחים ירוקים בגלל הכלורופיל שיש בהם המכיל מגנזיום במרכז הטבעת. בינתיים, אצל חיות בעלי דם קר, הדם נראה כחול בגלל אטומי הנחושת היושבים במרכז הטבעת ונקשרים לחמצן.

הדם בגוף האדם

בחזרה לדם אנושי, הברזל בהוגלובין קושר את החמצן בריאות כאשר אנו שואפים אוויר. כעת, הדם שלנו נראה אדום בהיר בזמן שהוא נשאב החוצה מריאות אל הרקמות בגופנו.

למזלנו, קשירת חמצן מתהפכת, מה שאומר שהחמצן שנכנס לריאות שלנו משוחרר ברקמות כאשר הדם זורם סביב הגוף.

כאשר החמצן משוחרר, הוא מוחלף בפחמן דו חמצני, המוחזר בחזרה לריאות ומורחק מגופנו בזמן שאנו נושמים. כאשר פחמן דו חמצני נקשר להמוגלובין, הצבע משתנה מאדום בהיר לאדום כהה עם קצת סגול.

אם כך אז למה הורידים נראים כחולים? זו אשליה, הורידים עצמם בעצם לבנים-ורודים. הצבע הכחול שאנו רואים עם עינינו הוא שילוב של הדם, הוריד, העור והתהליך שמאפשר לנו לראות צבע.

 

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *