חיות יכולות לצחוק?

כמה פעמים תפסת את הכלב שלך מחפש אשמים? או מצאת את החתול שלך רובץ בשמש, זוהר עם שמחה?

כיף לדמיין וקל להניח שהחיות חוות רגשות כמו שלנו, בני האדם. לאחרונה תועד שחלק מהחיות אכן בעלות תכונה מאוד אנושית: צחוק.

במחקר שנערך בקרב כלבים, חולדות, שימפנזות וקופים אחרים נמצא שמינים אלה פולטים צליל ייחודי בתגובת הנאה.

התהיה אם בעלי חיים יכולים לצחוק לא חדשה, המחשבה על כך התחילה מזמן לפחות ב-1872 כאשר צ'רלס דרווין אמר "ביטוי הרגשות אצל האדם והחיות". הוא התמקד בשימפנזים וקופים אחרים, אשר לפי מה שהוא טען הן פולטות תגובות כמו צחוק כשמדגדגים אותם או משחקים איתם.

מאוחר יותר באוניברסיטה בגרמניה, הגיעו למסקנה שהקולות האלה דומות לצחוק אנושי.

לאחרונה, בשנת 2001, מומחית להתנהגות כלבים פטרישיה סימונט הצליחה לבודד צליל שכלבים עושים במהלך משחק, היא תיעדה קולות של "התנשמות בכפייה". לאחר שנותח הצליל, הצליחו להשוות אותו לכלבים אחרים שמייצרים אותו בזמן משחק כאשר הם: נוהמים, מייבים מתנשפים ונובחים.

אפילו כלבים אחרים מזהים ומקשרים את ה"צחוק" להנאה. כאשר סימונט השמיעה את ההקלטה לכלבים אחרים, חלקם חיפשו צעצועים ורצו לשחק. האפקטים האלה נצפו גם בכלבים צעירים וגם בוגרים.

אל תרגיש רע שלא שמת לב לזה אצל הכלב שלך – או השימפנזה שלך. הצליל שהוגדר כצחוק אצל החיות הללו הוא יותר נשימות והתנשפויות מאשר קול צחוק כמו של אדם.

אפילו לחולדות יש את צליל ההנאה המיוחד שלהם. בסוף שנות ה-90, נוירולוג צפה שכאשר הוא דיגדג חולדות תינוקות באזור העורף, החולדות הגיבו בציוץ. הנוירולוג שם לב שהרעש הזה קורה גם בזמן שחולדות משחקות.

במחקר מאוחר יותר, נמצא שהציוץ בתדר גבוה של 50-קילו הרץ אולטרסוניק, מה שאומר שזה קול מובהק ושונה מקולות אחרים.

עם כל כך הרבה מינים של חיות, עדיין לא ידוע אם לאחרות יש את צליל הצחוק שנמצא בחיות המוזכרות למעלה. אבל מדענית בשם מרינה דוילה-רוס, חקרה את התאוריה הזאת.

היא וצוות חוקרים בדקו סרטוני חיות ביוטיוב, וצפו שהרבה חיות מגיבות באמצעות קול בזמן שמדגדגים אותן. הם לא הסיקו שזה הצחוק כפי שאנחנו מכירים אותו, אבל מרינה אומרת שהקולות האלה מופיעים בזמן שהם שמחים.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *