התקרחות: כמה אנחנו קרובים לתרופה?

קרחת היא חלק מקובל מתהליך ההתבגרות לחלק מהאנשים, ומקור לחץ לאחרים. נשירת שיער משפיעה על מיליוני גברים ונשים, ועדיין למרות עשרות שנים של מחקר, אין תרופה זמינה. עד כמה אנו קרובים למצוא את כדור הפלא לקרחת?

אלופסיה אנדרוגנטית – מה שידוע יותר כתבנית התקרחות גברית ונשים – הסוג הנפוץ ביותר של נשירת שיער, המשפיע על בערך 30 מיליון נשים וכ-50 מיליון גברים בארצות הברית.

אצל גברים, נשירת שיער מתחילה והופכת עם הזמן לצורת "M". השיער נוטה להיות דליל בקרקפת ועלול להגיע למצב של קרחת חלקית או שלמה. אצל נשים, קו השיער לא נסוג ולעיתים רחוקות התוצאה היא קרחה, אך השיער כן הופך לדליל יותר בכל הראש.

תבנית ההתקרחות אצל גברים היא תורשתית ועשויה להתקשר להורמוני מין גבריים. נשירת שיער עשויה להתחיל בגיל צעיר במהלך גיל ההתבגרות. זה משפיע על שני שליש מהגברים עד גיל 35, ובערך 85% מהגברים עד גיל 50.

הסיבות להתקרחות הנשית לא ברורות. בכל אופן, נשירת שיער מתרחשת בתדירות גבוהה אצל נשים לאחר הפסקת הוסת, מה שמצביע על מצב הקשור לירידת ההורמונים הנשיים.

כאשר אלופסיה אנדרוגנטית משפיעה על כל כך הרבה אנשים, תרופה תמידית לא רק תפחית את החרדה אצל אחוז גבוה מהאוכלוסייה, אלא גם תספק יתרונות פיננסים לחברת התרופות שתהיה אחראית לתגלית.

שלבי צמיחת שיער

השיער מורכב מזקיקי שיער (כיס בעור המעגן כל שערה) ומהסיבים הגלויים על הקרקפת. בנורת השיער, הממוקמת בבסיס הזקיק, תאים מתחלקים וצומחים כדי לייצר את השיער, שמיוצר מחלבון הנקרא קרטין. החלק שנמצא מסביב לנורת השיער מכיל כלי דם זעירים שמזינים את זקיקי השיער ומעבירים הורמונים  כדי להסדיר את הצמיחה והמבנה של השיער.

לזקיקי שיער, ממש כמו לכל התאים, יש מחזורים. חלק טבעי של המחזור כרוך בנשירה של בין 50 ל-100 שיערות ביום.

כל זקיק מיצר שיער למשך תקופה של בין שנתיים ל-6 שנים ואז לוקח "הפסקה" של כמה חודשים. כאשר זקיק השיער נמצא בשלב המנוחה, השיער נושר. ישנם בערך 100,000 זקיקי שיער על הקרקפת, אך בגלל שכל אחד מהם נח בתקופה שונה ואחרי מייצרים שיער, נשירת שיער לרוב לא מורגשת. נשירה מורגשת יותר מתרחשת כאשר ישנה הפרעה למחזור הצמיחה והנשירה, או כאשר זקיק השיער נמחק ומוחלף ברקמת צלקת.

חוקרים כיום מבינים שתבנית ההתקרחות מתרחשת באמצעות תופעה הנקראת מזעור. חלק מזקיקי השיער רגישים יותר לפעולות של דיהידרוטסטוסטרון (DHT), זהו הורמון המומר מטסטוסטרון בעזרת אנזים המוחזק בבלוטות השמן של הזקיק.

DHT נקשר לקולטנים בזקיקי השיער ומכווץ אותם, הופך אותם לקטנים יותר בהדרגה. במשך הזמן, הזקיקים מייצרים שיער דליל יותר, והם צומחים לזמן קצר יותר מהרגיל. לבסוף, הזקיק מפסיק לייצר שיער, ומשאיר את האזור קירח.

טיפולים קיימים נגד נשירת שיער

כיום, ישנם מספר אפשרויות לטיפול בשביל לעכב או להפוך את המזעור. רוב טיפולי נשירת השיער רק מנהלים את נשירת השיער, במקום להיות פתרונות תמידיים.

מינוקסידיל

שימוש במינוקסידיל להתקרחות התגלה במקרה. השימוש המינוקסידיל היה לטיפול בלחץ דם גבוה, אך חוקרים מצאו שאחד מהשפעות הצד של התרופה היא צמיחה שיער באזורים לא צפויים.

תחליב מינוקסידיל מיושם על הקרקרפת ועשוי לעבוד על ידי הגדלת זרימת הדם, מה שגורם להזנת זקיקי השיער. האיגוד האמריקני לנשירה שיער אומר שרוב המומחים מסכימים שמינוקסידיל היא תרופה יעילה באופן שולי יחסית במלחמה נגד נשירת השיער.

לטיפול יש השפעה אפסית על התהליך ההורמונלי של נשירת השיער, והיתרונות שלו זמניים. נשירת השיער ממשיכה כאשר השימוש מופסק.

פינסטריד

ההשפעות הצדדיות של פינסטריד שמספקות צמיחת שיער התגלו במהלך פיתוח תרופה לטיפול בבלוטות ערמונית מוגדלות.

פינסטריד מעכב את האנזים האחראי להמרת הטסטוסטרון לאנדרוגן DHT. דווקא שרמות ה-DHT ירדו ב-60% מאז השימוש התרופה, מה שמונע מהזקיקים הרגישים להיות מושפעים מההורמון ומחזיר אותם לגודל הרגיל.

הטיפול לא עובד על נשים, וההשפעה שלו נשארת רק בתקופת השימוש.

דוטאסטריד

דוטאסטריד משומש לטיפול בערמונית מוגדלת. כאשר מנהל המזון והתרופות האמריקאי לא אישר את תרופה זו כטיפול לנשירת שיער.

דוטאסטריד עובד באופן דומה לפינסטריד, אך עשוי להיות יעיל יותר. כמו בפינסטריד, הדוטאסטריד מעכב את פעילות האנזים אחראי להמרת הטסטוסטרון. נוסף על כך, דוטאסטריד מעכב אנזים נוסף האחראי לכך. חסימת שני סוגי האנזימים מפחיתה עוד יותר את ה-DHT ומקטינה את הסיכון לפגיעה בזקיקי השיער.

לתרופה זו יש את אותן הגבלות כמו הפינסטריד, מה שאומר שזה עובד רק כאשר זה בשימוש יום יומי ועשוי להיות פחות יעיל עם זמן.

טיפולים אלו עשוי להאט או למנוע התקרחות, הם מעוררים לצמיחה מחודשת זקיקי שיער רדומים שעדיין חיים. בכל אופן, הם לא יכולים לעשות הרבה לזקיקי שיער שכבר אינם פעילים. שימוש בטיפולים אלו בשלב מוקדם של נשירת השיער יתן תוצאות חיוביות יותר.

השתלת שיער

השתלת שיער כרוכה בקצירת זקיקי שעמידים בפני DHT הנמצאים באחורי הראש והשתלתם באזורים הקירחים. ניתוח יסיר תקעים זעירים של עור שמכילים קצת שיער וישתול אותם באזורים בהם זקיקי השיער לא פעילים. בערך 15% מהשיערות יוצאות מזקיק השיער כשערה יחידה, וכ-15% מהשיער צומח בקבוצות של 4 או 5 שיערות.

בסוף התהליך, יהיה את אותה כמות שיער על הראש – הוא פשוט יפוזר בצורה שווה יותר מסביב לקרקרפת. טיפול בנשירה באמצעות ניתוח יכול להיות כואב ויקר. יש בכך סיכון להצטלקות וזיהום.

טיפול בלייזר ברמה נמוכה

טיפול בלייזר ברמה נמוכה הוא צורת טיפול באמצעות אור וחום. טיפול זה מעורר את צמיחת השיער אצל גברים ונשים. חוקרים משערים שהמנגנונים הראשיים המעורבים בתהליך הם גירוי של תאי גזע אפידרמיס בזקיק והעברת הזקיק בחזרה לשלב הצמיחה במחזור החיים שלו.

מחקר חדש על נשירת שיער, טיפולי צינור

התרופות הקיימות לטיפול בנשירת שיער היעילות מוגבלת ודורשת שימוש מתמיד בשביל שיתרונות הטיפול ימשיכו.

חוקרים ממשיכים לשאוף לגביע הקדוש של התרופות לנשירת שיער בשביל לקבל הבנה טובה יותר על כיצד מחזור צמיחת השיער נשלט. במקום לטפל בסימפטומים של נשירת השיער, מדענים שמים לעצמם למטרה את הסיבה לנשירה, כאשר ימצאו, התרופות עשויות להניב פחות תופעות לוואי. לאחרונה, היו תגליות רבות בזירת נשירת השיער שעשויות להוביל לטיפולים מבטיחים חדשים.

חלבון KROX20, גן SCF

חוקרים מאוניברסיטת טקסס, זיהו חלבון שנקרא KROX20, שעובר על התאים בעור וגורם להם להפוך לשיער. יתרה מזאת, תאים אלו מייצרים חלבון שנקרא "גורם תא גזע" (Stem cell factor – SCF), חלבון זה משחק תפקיד מרכזי בפיגמנטציית השיער.

כאשר גן ה-SCF הוסר מתאי השיער אצל עכברים, הם גידלו שיער אפור שהפך ללבן עם הגיל. נוסף על כך, כאשר ה-KROX20 הוסר, השיער הפסיק לצמוח והעכברים הפכו לקירחים.

"עם הידע הזה, אנו מקווים שבעתיד יהיה ניתן ליצור תרכובת אקטואלית או להעביר בבטחה את הגן הדרוש לזקיקי השיער בשביל לתקן את הבעיות הקוסמטיות הללו." אמרה ד"ר לו לה, פרופסור לדרמטולוגיה באוניברסיטת דרום מערב.

הצוות יתמקד בעתיד בלברר האם כאשר KROX20 וגן SCF מפסיקים לתפקד, הם גורמים להתקרחות גברית.

הגנטיקה בבסיסה של ההתקרחות הגברית

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת אדינבורו בבריטניה גילה 287 אזורים גנטיים הקשורים להתקרחות הגברית. רבים מהגנים שהחוקרים זיהו היו קשורים למבנה השיער והתפתחותו.

"זיהינו מאות אותות גנטיים" אמרה ססקיה הגנרס, סטודנטית לדוקטורט מהמרכז להזדקנות קוגניטיבית ואפידמיולוגיה קוגניטיבית באוניברסיטת אדינבורו. "זה היה מעניין לגלות שכל כך הרבה אותות גנטיים המשפיעים על ההתקרחות הגברית מגיעים מכרומוזום X, שאותו גברים יורשים מאמם.

לא רק שממצאי צוות המחקר יכולים לעזור לחזות מראש את הסבירות של אדם מסוים להקריח, הם גם יכולים לספק מטרות חדשות לפיתוח תרופות לטיפול בנשירה.

תאים פגומים של מערכת החיסון

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה-סן פרנסיסקו דיווחו שפגמים בתאי החיסון הנקראים Tregs – אשר לרוב קשורים לשליטה בדלקת – עשויים להיות אחראים לסוג אחר של נשירת שיער: אלופציה אראטה. הם טוענים שה-Tregs משחקים תפקיד מרכזי בהתקרחות הגברית.

מיכאל רוזנבלום, מרצה לדרמטולוגיה, מצא עם שותפיו שה-Tregs מניעים את תאי הגזע בעור, מה שמקדם את בריאות השיער. כאשר תאי הגזע לא מונעים בעזרת ה-Tregs, תאי גזע אינם מסוגלים ליצור מחדש את זקיקי השיער, וזה מוביל לאובדן שיער.

"כאשר תאי הגזע בעור וה-Tregs מתפתחים יחדיו, ה-Tregs לא רק מגנים על תאי הגזע מפני דלקת, אלה גם לוקחים חלק בחידושם." הסביר פרופסור רוזנבלום. "עכשיו כשתאי הגזע מסתמכים לחלוטין על ה-Tregs, ניתן לדעת מתי הגיע הזמן להתחדש."

מעכבי Janus kinase

צמיחת שיער יכולה להיות משוחזרת על ידי עיכוב ה-JAK, משפחת אניזימים שממוקמת בזקיקי השיער, על פי חוקרים מהמרכז הרפואי באוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

ניסויים על זקיקי שיער של עכבר ואדם הראו שהפעלת מעכבי ה-JAK ישירות על העור קידמה "צמיחת שיער מהירה וחזקה." שני המעכבים מאושרים על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי כוללים ruxolitinib (לטיפול במחלות דם),ו-tofacitini (לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית).

בניסוי קליני קטן, ד"ר אנג'לה דיווחה שטיפול באלופציה אראטה בדרגה בינונית עד חמורה באמצעות ruxolitinib, הניעה צמיחת שיער ממוצעת של 92%.

אנג'לה וצוותה מתכננים להרחיב את הניסויים ולכלול ניסויי מעכבי JAK במצבים שונים בהתקרחות. "אנו מצפים שמעכבי ה-JAK יניבו תועלת רבה בקרב צורות שונות של נשירת שיער המבוססות על מנגנון הפעולה של זקיקי השיער ותאי החיסון" היא הוסיפה.

תאי גזע

חוקרים ממכון המחקר הרפואי סנפורד-ברנהאם בסן דייגו, פיתחו טכניקה לייצור שיער חדש על ידי שימוש בתאי גזע. שיטה זו תספק מקור בלתי מוגבל של תאים מבלי להיות מוגבלים בהעברת זקיקי שיער ממקום אחד בראש למקום אחר.

ד"ר אלכסיי טרשקי החבר בתכנית לפיתוח, הזדקנות וחידוש בסנפורד ברנהאם הפך בעזרת שותפים, תאי גזע אנושיים לתאי עור.

"פיתחנו פרוטוקול שישנה תאי גזע אנושיים לתאי עור ואישרנו את יכולתם לעורר צמיחת שיער אצל עכברים" אמר פרופסור טרשקי. השלב הבא במחקר הוא לשתול תאי עור אלו על בני אדם.

למרות שצעדים גדולים נעשים במעבדות בכל העולם על מנת למצוא את התרופה להתקרחות, המחקר נמשך וההמתנה לתרופה התמידית ממשיכה.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *