אנשים בעלי הפרעת 'זעם' הם בעלי סיכוי כפול לחלות בטוקסופלזמוזיס

הפרעה שגורמת לאדם לאבד שליטה על עצמו, כמו זעם, מקושרת באופן משמעותי לטוקסופלזמוזיס, טפיל נפוץ מתקשר לרוב לצואת חתולים.

הפרעת התפרצות לסירוגין (Intermittent explosive disorder) היא הפרעת התנהגות שמאפייניה הן התפרצויות זעם בלתי נשלטות, אשר אינן הולמות את הסיטואציה שעוררה אותן.

עד 16 מיליון אמריקאיות הם בעלי הפרעה זו, יותר ממספר האנשים בעלי הפרעה דו קוטבית וסכיזופרניה ביחד.

טוקסופלזמוזיס הוא טפיל נפוץ ובאופן כללי הוא גורם לזיהום לא מזיק ומועבר לבני אדם דרך צואת חתולים, מים מזוהמים או בשר שלא בושל.

זה משפיע על 30% מכל האוכלוסייה אבל חבוי באופן רגיל.

מחקר גילה שהטפיל נמצא ברקמת המוח, וזה מקושר למספר תנאים פסיכיאטרים, הכוללים סכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית (מאניה-דיפרסיה) והתנהגות אובדנית.

מחקר בדק ומצא ש-22% מהנבדקים עם הפרעת התפרצות לסירוגין הם בעלי הטפיל.

במחקר הנוכחי, 358 נמצאו עם הפרעת התפרצות לסירוגין, הפרעות אישיות, דיכאון והפרעות פסיכיאטריות אחרות, האנשים דורגו לפי תכונותיהם כמו למשל כעס, אגרסיביות ואימפולסיביות.

הם גם נמצאו עם הטפיל על ידי בדיקות דם.

הם חולקו ל-3 קבוצות, בערך לשליש יש הפרעת התפרצות לסירוגין, שליש הם בריאים לגמרי ללא עבר פסיכיאטרי ושליש אובחנו להיות בעלי הפרעה פסיכיאטרית אך לא הפרעת התפרצות לסירוגין.

המטרה של הקבוצה השלישית הייתה לעזור להבדיל בין האנשים עם הפרעת התפרצות לסירוגין.

ממצאים הראו ש-22% מאלו עם הפרעת התפרצות לסירוגין נמצאו חשופים לטוקסופלזמוזיס, בהשווה ל-9% מהקבוצה הבריאה ו-16% מהקבוצה עם המאובחנת עם בעיות פסיכוטיות.

לקבוצה הפסיכיאטרית ולקבוצה הבריאה היו תוצאות זהות לאגרסיביות ואימפולסיביות אך לקבוצה עם הפרעת התפרצות לסירוגין היו בהפרש גדול מעל כולם.

נמצא קשר בין טוקסופלזמוזיס לבין אימפולסיביות. בכל אופן, כאשר ניסו לקשר את תוצאות האגרסיביות, לא נמצא משהו משמעותי המציין תיאום בין טוקסופלזמוזיס לבין אגרסיביות.

החוקר מצביע על כך שהממצאים לא אומרים שטוקסופלזמוזיס גורם הפרעת התפרצות לסירוגין, או שאנשים עם חתול הם עם יותר סיכוי לחלות. המחקר רק חושף את הקשר.

אז אל תאשימו את החתול.

*טוקסופלזמוזיס היא מחלה הנגרמת בגלל טפיל חד תאי (פרוטוזואה) בשם טוקסופלסמה גונדי (Toxoplasma gondii).

טפיל זה נמצא לרוב במעיים של חתולים נגועים, וכן בתאים של בעלי חיים אחרים, ולכן ניתן להידבק במחלה כתוצאה ממגע ישיר של הפה עם צואת חתולים, מאכילת בשר נגוע שלא בושל כראוי וכן מעיבוד אדמה ומגע של יד בפה.

טוקסופלסמה גונדי הוא הטפיל הנפוץ ביותר, מעריכים כי בין רבע לשליש מאוכלוסיית העולם נדבקו בטפיל. רובם לא חשו בהידבקות או שחשו כאב ראש ותחושה הדומה להתקררות.

מחלה זו נחשבת כמסוכנת במיוחד עבור נשים בהריון, עבור חולי סרטן המקבלים טיפול כימותרפי ועבור חולי איידס שהמערכת החיסונית שלהם כשלה.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *