אומגה 3 עשוי לסייע בטיפול בסוכרת נעורים

סוכרת נעורים היא הפרעה אוטואימונית בלתי ניתנת לריפוי שנובעת ממקור לא ידוע. מחקר חדש, סולל את הדרך לנובל, עוד טיפולים יעילים לסוכרת נעורים, כאשר חומצות השומן של אומגה 3 נמצאו כמפחיתות תגובות אוטואימוניות של הגוף למחלה.

בישראל מאובחנים כיום עם סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) כ-50,000-70,000 איש, וכ-5,000-7,000 ילדים עד גיל 17.

בסוכרת נעורים, מערכת החיסון של הגוף לא מזהה את תאי הבטא של עצמה, כך שהיא תוקפת ומשמידה אותם. תאי בטא אחראים ליצירת אינסולין.

הגוף צריך אינסולין על מנת להעביר גלוקוז לתוך התאים, דבר שחשוב לייצור אנרגיה. ללא תאי בטא שמייצרים אינסולין, הגלוקוז נבנה במערכת הדם, והגוף לא יכול להשתמש בו לאנרגיה.

עדיין לא ידוע מה גורם לסוכרת נעורים, וכרגע אין מרפא למחלה. הטיפול הידוע ביותר הוא הזרקת אינסולין, אך המטרה הסופית של הקהילה למחקר רפואי היא לגרום למערכת החיסון להפסיק לתקוף את תאי הבטא של עצמה, או להפוך את התהליך הזה.

מחקר חדש שפורסם ב"The Journal of Clinical Investigation", חוקר את היתרונות של הוספת חומצות שומן של אומגה 3 לתזונה של עכבר עם סוכרת נעורים (סוג 1).

אומגה 3 נמצא בדרך כלל בדגים, פירות ים ובכמה שמנים צמחיים, כמו כן גם בתוספי תזונה דיאטטיים.

חומצות השומן הללו חשובות לתפקוד טוב של איברים מסוימים, כאשר השומנים המועילים משפרים את פעילות השרירים, מונעים קרישת דם, עוזרים למערכת העיכול ומסייעים בחלוקה ובגדילה של התאים.

היתרונות הבריאותיים של האומגה 3 נחקרו במספר מחקרים. מחקר אחד טוען שאומגה 3 מגן מפני אירועי לב וכלי דם ומפני דלקת מפרקים שגרונית, אך נראה כי מחקרים אחרים מערערים על השפעות חיוביות אלו.

מה שידוע, בכל אופן, הוא שאומגה 3 עוצר תהליכים דלקתיים בגוף. בדר זה הוביל את את החוקרים של המחקר החדש לחשוב שחומצות השומן הללו יכולות למנוע או לשפר את התוצאות השליליות של מחלות אוטו אימוניות.

אומגה 3 עשוי לחדש תאי בטא

צוות החוקרים השתמש בעכברים לא שמנים עם סוכרת, התזונה של העכברים הייתה עשירה בחומצות שומן. הצוות גם הגדיל את רמות האומגה 3 בעכברים הללו באמצעות שינוי גנטי.

צוות המחקר אבחן את הסבילות לגלוקוז ולאינסולין אצל העכברים כל 3 חודשים.

החוקרים בדקו גם שללבלב של העכברים אין אינסוליטיס – חדירה של לימפוציטים לתוך הלבלב שהיא תופעה ידועה בסוכרת מסוג 1.

נוסף על כך, החוקרים אספו דם מכל העכברים ומדדו את רמות נסיוב האינסולין.

המחקר חשף שהוספת אומגה 3 לדיאטה של עכברים שיפרה משמעותית את המטבוליזם של הגלוקוז והפחיתה את השכיחות לסוכרת נעורים.

החוקרים ציינו ירידה בחלבונים מעודדי דלקת בתאים, כמו כן גם ירידה משמעותית באינסוליטיס.

יתר על כך, צוות המחקר שם לב לסימנים של תאי בטא מחודשים אצל העכברים שטופלו עם אומגה 3.

גם התוסף התזונתי וגם הטיפול הגנטי סידרו את הסוכר בדם ואת רמות האינסולין ל-182 ימים, עצרו את התפתחות החיסון העצמי, חסמו את הלימפוציטים מלהיכנס לאיים המחודשים בלבלב, והגדילו באופן דרסטי את רמות סמני תאי הבטא.

תוצאות אלו מצביעות על כך שחומצות שומן של אומגה 3 יכולות לשמש כטיפול חדש לסוכרת נעורים.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *