אוטיזם: גם להורים לא קל

ספקטרום האוטיזם מתקשר לקבוצה של מצבים שמשפיעים על התקשורת החברתית, וההתנהגות. ההשפעה יכולה להיות בטווח שהוא בין מתון לחמור. לרוב זה מופיע בילדות, וזה ממשיך גם לבגרות. חלק מהאנשים המאובחנים כאוטיסטים מוכשרים מאוד בתחום מסוים.

חוץ מהקשיים בתקשורת החברתית, אנשים עם אוטיזם נוטים להיות בעלי אינטרסים מוגבלים. תכונות עיקריות אחרות כוללות התנהגות חוזרות והצורך בשגרה.

טיפול בילד עם אוטיזם יכול להיות מאתגר מאוד בשביל ההורים, במיוחד כאשר אנשים אחרים לא מבינים את הבעיות.

אנשים עם אוטיזם חווים את העולם אחרת מרוב האנשים. פעמים רבות יש להם קושי לבטא את עצמם. בעיות חושיות יכולות להשפיע על חושי הריח, שמיעה או ראייה. יכול להיות להם קושי לאכול סוגי אוכל באותו צבע ספציפי לדוגמה.

להורים יכול להיות קשה ומביך כאשר בנם מתנהג בצורה לא רגילה בציבור.

למשל:

 • נגיעה באנשים או פלישה למרחב של אנשים
 • כנות יתר כלפי מראה של אדם
 • נפנוף בידיים או סחרור
 • להיות מוקסם מפריט מסוים
 • הצגת חיבה מוגזמת או להפך

אם הורה לחוץ ולא יכול להתגבר, הבריאות שלו יכולה להיות בסיכון. חשוב שההורים יענו על הצרכים של עצמם, כמו גם אלה של ילדם. אנשים אחרים יכולים לעזור על ידי למידה על אוטיזם ועל האתגרים שהוא גורם.

איך הורים מרגישים?

הורים לילדים עם אוטיזם מתארים שהם לפעמים מרגישים תחושות כמו אשמה, בלבול, כעס או דיכאון.

תסכול זה רגש נפוץ. הם יכולים לחוש תסכול כאשר הילד שלהם מגושם, אינו מגיב, כועס או כשהוא מתעלם מאחרים. תסכול יכול להתעורר גם כאשר אנשים אחרים לא מבינים איך האוטיזם משפיע על הילד, ושהם שופטים את הילד ואת ההורה בצורה לא הוגנת.

ההורים לעיתים קרובות חרדים, לא רק לגבי ההווה, אלא גם לגבי איך הילד יתסדר בעתיד.

רגשות אשמה יכולים להתעורר כאשר ההורים מאשימים את עצמם בכך שהם גרמו לבעיה, כאשר הם מאבדים את קור הרוח שלהם או אפילו כשהם מרגישים שהם לא עושים את הדברים נכון.

כעס יכול להתרחש אם ההורה מרגיש שהוא לא מקבל עזרה, מאנשים קרובים כמו משפחה או מקבוצות תמיכה. הם יכולים לכעוס כאשר יש קושי לשלוט בהתנהגות של הילד.

צער ועצב גם הם תגובות נפוצות. כאשר ההורים לומדים בפעם הראשונה שילדם לא יכול לחוות חוויות רגילות כמו ילדים אחרים, יכולה להיות בכך תחושת אובדן, גם כלפי עתיד הילד וגם אובדן של התקוות והציפיות של ההורים.

הורות זה דבר מלחיץ, ולטפל בילד עם צרכים מיוחדים אפילו יותר מלחיץ. רגשות שליליים זה דבר טבעי. הורים צריכים לנסות לקחת את הכל בפרופורציה ולהמנע מהאשמה עצמית כשאין צורך בכך. אם תחושת הלחץ כבר עוברת את הגבול, אפשר לדבר עם יועץ או פסיכולוג במטרה להקל ולשחרר.

חשוב מאוד לזכור שילדים עם אוטיזם יכולים לחיות חיים מאושרים, ומלאי הגשמה. החוויה שלהם פשוט תהיה שונה.

קבלת האבחנה הנכונה

מחקרים הראו שלאבחון והתערבות מוקדמים יכולות להיותהשפעות חיוביות על המשך חייהם של ילדים עם אוטיזם.

ככל שהאבחנה נעשית מוקדם יותר, כך הילד יוכל לקבל עזרה בדיבור וסוגים אחרים של טיפולים. אם ילד מראה סימני אוטיזם, עדיף לבדוק את זה מאשר להתעלם מזה.

עם התערבות מוקדמת, בערך 3 אחוזים מהילדים עם אוטיזם בסופו של דבר "יאבדו" את האבחנה שלהם. ילדים אלה בדרך כלל בעלי אוטיזם בתפקוד גבוה. תרפיה יכולה לעזור להם לחזק את היתרונות שלהם ולהתגבר על הקשיים.

באחד המחקרים נמצא ש-13 אחוזים מהילדים שאובחנו עם אוטיזם "איבדו" את האבחנה כאשר התבגרו. מומחים טוענים שלפחות חלקם אובחנו מלכתחילה בצורה לא נכונה.

מהסיבה הזאת, הם דוחפים את ההורים לחפש מומחה לאבחון, מכיוון שככל שהאבחון יהיה אמין יותר, כך ההתערבות תהיה מתאים יותר.

עובדות קצרות על אוטיזם
 • אוטיזם משפיע על כל הקבוצות החברתיות והאתניות.
 • לרוב זה מתרחש עם אבחון כרומוזומלי, גנטי, פסיכיאטרי או אבחון נוירולוגי.
 • 44 אחוזים מהילדים עם אוטיזם הם בעלי רמת אינטליגנציה שהיא בין ממוצעת למעל הממוצעת.
 • ילדים שנולדים בטרם עת או להורים מבוגרים הם בעלי סיכוי גבוה יותר ללקות באוטיזם.

התמודדות עם התנהגות חריגה בציבור

אחד האתגרים שההורים מתמודדים איתם הוא כיצד להגיב כאשר ילדם מתנהג באופן חריג.

הנה כמה הצעות שאולי יעזרו:

 • ללמד את הילד על התנהגויות לא נאותות, ולהראות להם איך הם יכולים להגיב בצורה יותר טובה.
 • למצוא את אמצעי התקשורת שהכי מושך את הילד, ולהשתמש בו בשביל ללמד את הילד. זה יכול להיות תמונות, סרטון או אפילו הקלטה של הוראות שלב אחר שלב.
 • חזרה על המסר וחיזוקו באופן עקבי, עד שההתנהגות החדשה משתרשת.

כאשר נמצאים בחוץ עם הילד, מומלץ לקחת כדורים להרגעת המתח או צעצוע מועדף כדי להסיח את דעתו של הילד ולהפנות את תשומת ליבו אם זה הכרחי.

נוסף על כך, מומלץ להורים ולמטפלים להתעלם מהמבטים של אנשים הצופים על ידי ריכוז בילד ובצרכים שלו. כך אפשר להפחית את הלחץ, גם לילד וגם להורה, וזה יכול להפוך את המצב.

עוד עצות ניתן למצוא כאן

מה אנשים אחרים יכולים לעשות

 • לא להרגיש מבוכה בסביבת ילד עם אוטיזם.
 • להבין שאוטיזם שונה בין אדם לאדם.
 • לקבל את זה שילדים עם אוטיזם מבטאים את עצמם בדרכים לא רגילות.
 • להמנע מלשפוט את ההורים על כך שהם לא מטפלים בהתנהגות החריגה של ילדם.

בסופו של דבר, ההורים לילדים עם אוטיזם רוצים שתהיה יותר אמפתיה, ושהורים אחרים יקבלו את ילדם עם האוטיזם בדיוק כמו שהם היו רוצים שיקבלו את הילד שלהם.


לסיכום, הורים צריכים לזכות שהם צריכים לטפל בצרכים של עצמם. ככל שיהיה להם אכפת יותר מעצמם, כך העזרה שהם יתנו לילדם תהיה יותר אפקטיבית בשביל לשפר את איכות חייהם.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *